O nás

Láska k vínu doprovází Josefa Vrátila už od mládí. V 80. letech, kdy byl v emigraci v jižním Německu si pořídil svůj první vinohrad, kam chodil s rodinou po práci. A tato vášeň mu zůstala. 

 

Naše vinařství jsme s manželkou Lenkou, původem ze Starovic, založili v roce 2004 v malebné moravské vinařské obci Starovice. K vlastnímu rodinnému vinohradu, který obhospodařovali již prarodiče, jsme zakoupili 12 hektarů vinic v lokalitě Středohoří situovaných nad dálnicí Brno-Břeclav. Jedná se o historickou vinici o níž je první zmínka z roku 1290, s mimořádně zajímavou polohou a se specifickým mikroklimatem. Před vstupem České republiky do Evropské unie jsme vysadili v exkluzivních polohách dalších 14 hektarů nových vinohradů. Jsou to tradiční viniční tratě Zádvorník, Nové hory a Výsluní s úchvatným výhledem na siluetu Pálavy. 

 

Na nově vysazených vinicích jsou sazenice révy vinné z klonů pocházejících z německého Rheingau a francouzského Alsaska.

Naší filosofií je ctění přírody, proto jsem se v roce 2009 rozhodli zpracovávat naše vína organicky a získali jsme originální BIO CERTIFIKACI. Nepoužíváme žádné pesticidy, herbicidy ani fungicidy.

 

Naše mladé vinařství stojí na začátku dlouhé cesty znovuobnovení rodinných vinařských tradic na jižní Moravě. Jsme vinaři srostlí s půdou, vyrábíme víno z úrody vlastních vinohradů a obstaráváme všechno vlastními silami, od prvního kopnutí do země při vysazování hlav a následné péči o révu, po její vinařské zpracování a ošetřování moku, až po nasazení záklopky plněné lahve. Říká se tomu genius loci, což znamená nezaměnitelnost vína, která vzniká spojením stanoviště, půdy, klimatu a člověka, jenž vše opečovává. Známe tajemství té které vinice a dobře si uvědomujeme, co dokáže poskytnout rostoucím hroznům.

 

V našem rodinném vinařství se začínají realizovat i dcera se synem.